Heterotópia knižnica - Zúčastnené práce
- Michal Šimonfy: Prelievanie času
- Matej Opálený: Instantné známosti
- Michaela Ivaníková: lips
- Ivana Kohlhammerová: F
Banská Bystrica, Slovak Republic
25. Október 2007 - 25. November 2007
Kurátor: Katarína Rusnáková
Organizuje: Fakulta výtvarných umení Akadémie umení
Vystavujúci študenti a študentky: Michal Bajči, Dominika Balková, Tomáš Benedikovič, Dávid Dzurňák, Michaella Ivaníková, Ivana Kohlhammerová, Matej Opálený, Maroš Rovňák, Lukáš Solik, Patrik Ševčík, Michal Šimonfy, Peter Valiska-Timečko, Stanislav Veselovský, Ján Viazanička
Súčasťou vernisáže bola performancia Maroša Rovňáka Matka neviestok a Hyaena
Hlavným cieľom výstavy Heterotópia knižnica sú tvorivé intervencie študentov Fakulty výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici do členitých priestorov Štátnej vedeckej knižnice. Študenti svojimi aktuálnymi prejavmi vizuálneho umenia, medzi ktorými nájdeme objekty, inštalácie, fotografie, street artové práce, videoperformancie, projekty digitálneho a internetového umenia oslovujú čitateľov priamo v jednotlivých interiéroch knižnice a podnecujú ich ku komunikácii.
Mladí adepti výtvarného umenia reagujú vo svojich prácach na mnohovrstvovú problematiku fyzického, duchovného a kultúrneho kontextu knižnice, ktorá má charakter polyfunkčného priestoru. Podľa významného francúzskeho filozofa postštrukturalizmu Michela Foucaulta je knižnica (popri múzeu, divadle, kine, záhrade, cintoríne a pod.) jedným z príkladov heterotópie, kde sa akumuluje čas. Heterotópia vyjadruje myšlienku zhromažďovania všetkého, založenie akéhosi všeobecného archívu a vôľu uzavrieť do jedného miesta všetok čas, všetky doby, všetky formy, všetky premeny vkusu. Možno povedať, že heterotópia predstavuje hybridné miesto, ktoré spája fyzické prostredie so špecifickými kultúrnymi funkciami a kultúrnou pamäťou spolu so svetom kyberpriestoru, ktorý ich obohacuje o imaginárne aspekty v globálnom rámci.
V súvislosti s týmto netradičným výstavným projektom treba poznamenať, že bol koncipovaný ako výzva kurátorky študentom Fakulty výtvarných umení, ktorí na ňu reagovali svojimi výtvarnými návrhmi. Porota zložená z pedagógov FVU vybrala osem zo sedemnástich predložených návrhov študentov, ktoré v knižnici prezentujú úplne nové miestne špecifické diela. Tento výber bol rozšírený o ďalších deväť študentských prác zo zimného a letného prieskumu v roku 2007, ktoré vhodne korešpondovali s témou výstavy.
Spoločným menovateľom viacerých študentských prác bolo stimulovanie divákov nielen k mentálnemu, ale aj fyzickému vnímaniu diel, čomu zodpovedajú rozličné formy participačného a interaktívneho umenia, ktoré sú založené na aktívnej účasti diváka na recepcii umeleckých diel. Pre tieto účely autori dôvtipne využili aj počítače patriace do výbavy špecializovaných študovní Štátnej vedeckej knižnice.
Študenti sa vo svojich prácach venujú nielen tematike spojenej s knihami, poznaním, prepájaním obrazu a textu či konceptuálnej tvorbe s textovými informáciami, ale zaoberajú sa aj všadeprítomnými vizuálnymi obrazmi pochádzajúcimi z konkurenčnej oblasti, akou je vizuálna kultúra. Reagujú na jednotlivé formy vizuálnej kultúry – internet, počítačové hry, televíziu, reklamu a film – a na ich dynamickú expanziu do verejného a súkromného priestoru. Ich boom, rovnako ako razantný vstup nových technológií do umenia a do všetkých sfér každodenného života urýchlila digitálna revolúcia na začiatku 90. rokov.
Mnohé výtvarné práce svedčia o vnímavom a angažovanom prístupe študentov, ktorí sa pozerajú na túto špecifickú tematiku z rôznych perspektív a v kontexte súčasného života, pričom sa nevyhýbajú ani sociálno-kritickej reflexii jeho problémových zón. Charakteristickým znakom vizuálneho jazyka mnohých diel je časté využívanie stratégie irónie alebo provokácie, nevynímajúc ani radikálnejšie alebo podvratné gestá.
Ambíciou väčšiny študentských prác je vyvolať otázky a podnietiť diskusiu o aktuálnych sociokultúrnych témach vo verejnom kultúrno-spoločenskom priestore knižnice a pokúsiť sa o komunikáciu s podstatne väčšou skupinou vnímateľov, než je komunita návštevníkov v múzeách umenia a galériách.
Podujatie je venované 10. výročiu vzniku Akadémie umení v Banskej Bystrici.
Realizáciu výstavy podporilo Ministerstva školstva Slovenskej republiky. K výstave bol vydaný katalóg.
PhDr. Katarína Rusnáková