Bratislava - Ružinov, Slovak Republic
16. Apríl 2015 - 24. Máj 2015
http://galeria.gagarinka.sk/vystavy/minule-vystavy/page/4/
Kurátor: Juliana Mrvová, Petra Čížková
Organizuje: Galéria Gagarinka
VÝSTAVA KVETOV predstavila slovenských a českých autorov pracujúcich s témou rastlín a záhrad, ktorých doplnili prezentácie komunitných a mobilných záhrad. Cieľom výstavy bolo prepojiť výtvarné umenie a artefakty s reálnym životom mesta a podporiť tak diskusiu o úlohe zelene, kvetov, stromov a zeleniny v našom okolí. Záhrady sú neoddeliteľnou súčasťou našej kultúry, ba dokonca záhrady môžu byť kultúrou samy o sebe; samotný názov je odvodený z latinského „cultivare“ – obrábanie zeme. A je to práve obrábanie zeme, ktoré má znova potenciál meniť našu súčasnú kultúru, naše správanie, a teda aj prístup k zaobchádzaniu s prírodným bohatstvom.
Názov výstavy vtipne naráža na výstavy kvetov ako Flora a pod., ktoré predstavovali spestrenie kedysi nudného života mesta a boli jednou z mála možností stretávania sa. Komunitné a mobilné záhrady dnes majú za cieľ, okrem pestovania zeleniny aj spájanie ľudí, stretávanie sa a vznik nových komunít. Často sú prepojené s ekologickými ale aj krajinárskymi, sociálnymi, architektonickými či kultúrnymi aktivitami. V ich histórii často figurujú aj umelci, a tí na výstave prezentujú svoj pohľad na rastlinu či kvet, alebo narábajú so živými rastlinami v svojom diele.
Od politicky ladených a konceptuálnych prístupov v dielach Jurgena Rendla, Ota Hudeca, Vladimíra Havlíka, často prechádzajú do hravejšej alebo ironickej formy u Erika Bindera, Jarmily Mitríkovej & Dávida Demjanoviča, Libora Novotného, Erika Sikoru či Martina Špirca. Niekedy pracujú priamo s krajinou, ako v dielach viacerých umelcov vytvorených pre Periférne centrá, či vytvárajúpriamo záhradu – Lucia Kováčová.
Na výstave boli predstavené aj maľby “portrétujúce” rastlinu pre konkrétneho človeka od Lukáša Betinského, ekologicky podfarbené diela Ivany Oroszovej, či maľby bonsajov Miry Kučišovej. Kurátorky tentokrát do výstavy priamo vstupujú ako aktéri, či už spolutvorbou Jedlej záhrady Gagarinka, alebo drobnou intervenciou (Mrvová). Petra Čížková vytvorila spolu s Adamom Novotom inštaláciu so sociálnym kontextom. Šperkárske diela Maňy Berec, Kristíny B. Hrončekovej, Elvíry Golomboši a Davita Armenca si prírodniny privlastňujú, manipulujú s nimi rituálnym spôsobom či ich dávajú do nových kultúrnych kontextov.
Komunitné a mobilné záhrady boli predstavené fotografickou dokumentáciou, textom, artefaktami zo záhrad a symbolickou rastlinou. K výstave je pripravených niekoľko prednášok a diskusií na tému ekológie v meste, komunitného pestovania a prepojenia umenia so životom mesta. Na diskusiách budú premietnuté aj dokumenty o záhradách. Pozvánky a reporty z diskusií budú publikované na www.galeria.gagarinka.sk.