Šoa - záhuba

V rokoch 1940 až 1945 prišlo o život len vďaka Holokaustu okolo 12 až 16 miliónov mužov, žien a detí. Toto hromadné vyvražďovanie sa týkalo aj nášho vtedajšieho československého územia, kde len zo Slovenska bolo v troch fázach deportovaných niekoľko desiatok tisíc obyvateľov.
Inštalácia má za úlohu aspoň z veľmi malej časti spracovať túto rozsiahlu tému, a to formou interaktívnej vizualizácie. Celé desaťročia boli záznamy o obetiach nedostupné a až v posledných rokoch pracuje tím historikov na zozname zavraždených ľudí v koncentračných táboroch – tento zoznam sa stále rozširuje.
Na plátno sa projektujú mená obetí, pričom sa delia do dvoch skupín – tí, o ktorých nie sú dostupné žiadne bližšie informácie, len krstné mená a priezviská, a potom ostatných, o ktorých sú známe dva bližšie fakty v podobe dátumu narodenia a miesta úmrtia. Pohybom ruky, hlavy alebo tela pred web kamerou, môžu diváci odkrývať (vyťahovať) tieto záznamy, čo však nie je ľahká úloha, ako by sa mohlo zdať. Chce to trochu cviku, správnu polohu a dostatočnú zvedavosť. Celú vizualizáciu sprevádzajú monotónne frekvenčné tóny, ktoré taktiež reagujú na pohyb a súčasne napomáhajú divákovi v presnejšom polohovaní výberového kruhu. Inštaláciu tvorí videoprojektor, web kamera a samotný počítačový program založený na jazyku Java.Komentáre

Žiadne komentáre

Pridať komentár