Krehké vzťahy

V tejto práci reagujem na nekonečný slovensko-maďarský konflikt. Vzájomná neznášanlivosť niektorých Slovákov a Maďarov v dobe už pomaly sto rokov po rozpade Rakúsko-Uhorska, kde bolo dnešné Slovensko súčasťou Maďarska a už 50 rokov po konci druhej svetovej vojny mňa osobne dosť zarmucuje. Aj dnes, najmä z médií, vnímam stále nemalé napätie medzi Maďarmi a Slovákmi, pritom však susedmi a členmi zjednocujúcej sa Európy. Podľa mňa tento konflikt a jeho neustále vyhrocovanie v dnešnej dobe prinajmenšom nie je na mieste.
Spracoval som to ako interaktívnu „počítačovú hru“ vytvorenú vo Flashi, kde si môže divák-účastník vybrať buď maďarský parlament, alebo bratislavský hrad (ako jeden z hlavných symbolov danej krajiny) a ten môže odfúknuť do nekonečnej diaľky. Ak sa však snažiť nebude, tento objekt prerastie a zakryje objekt druhý, čím akoby ho pohltil. Fúkame väčšinou na jemné a krehké veci. Krehké ako tieto národné vzťahy. Budovy však reagujú len na fúkanie. Nereaguje na reč, teda ani na možné nadávky a vulgarizmy zo strany diváka. Na záver sa obe budovy spoločne stratia v diaľke a “hra” nemá víťaza ani porazeného, ktorých ani nehľadáme.
Na tejto práci, keďže neviem ani slovo po maďarsky som spolupracoval s mojou kamarátkou, ktorá je slovenka s maďarskými koreňmi.Komentáre

Žiadne komentáre

Pridať komentár