raky

Inštalácia vo verejnom priestore, v kameňmi a betónom vydláždenom potoku v centre obce Dúbravica neďaleko Banskej Bystrice. Inštalácia pozostáva z rozmiestnených
kartónových tabuliek 15 x 15 cm s originálnou potlačou terča pre streľbu zo vzduchovej pušky. Terč prekrývala červená silueta raka v životnej veľkosti. Tabuľky boli pripevnené na pevný drôt s kamennou základňou a následne rozmiestnené po potoku. Jedinou viditeľnou časťou bola tabuľka.
Zámerom bolo reagovať a verejne sa vizuálne vyjadriť k aktuálnemu stavu nielen Dúbravického potoka.
Približne dva roky pred zhotovením tejto inštalácie bol v potoku Zolná zaznamenaný výskyt rakov. Potok Zolná pramení pod kopcom Ľubietovská Bukovina (1194 m), čo je necelých tridsať kilometov po toku od miesta inštalácie k prameňu. Na týchto necelých tridsiatich kilometroch je Dúbravica iba druhou obcou stojacou na toku Zolnej. Stačí to však na to, aby bol potok dostatočne znečistený natoľko, že výskyt rakov sa stáva raritou. A aj preto výskyt rakov spred dvoch rokov rozpútal medzi obyvateľmi debaty na tieto témy. Okrem iných padli aj vyjadrenia o približne päťdesiat ročnej absencii rakov v Zolnej.
Červené siluety rakov boli aplikované na už spomenuté terče z dôvodu symbolického „zamierenia“ pozornosti na tohoto živočícha a jeho známej schopnosti byť indikátorom čistej vody. V neposlednom rade treba mať na pamäti, že raky už v minulosti doplácali na svoju ľudovú popularitu a chutné mäso klepiet a je tomu tak aj dnes. Napriek nižšiemu stavu týchto živočíchov vo voľnej prírode ako v minulosti si iba máloktorý „labužník“ račieho mäsa odpustí jeho usmrtenie pri strete s ním. V týchto prípadoch sa pri takýchto stretoch záujem ľudí o raky rapídne zvyšuje v porovnaní so všeobecným záujmom v súčasnej situácii.
Inštalácia „Raky“ nezostala nepovšimnutá a rozprúdila niekoľko kráktych debát na tému ich absencie a príčin tohoto stavu.
Komentáre

Žiadne komentáre

Pridať komentár