Pocta Slanici

Vytvorila som túto zostavu domčekov, ktoré som umiestnila na Oravskú priehradu, 5-15 m od brehu. Domčeky majú vyjadrovať poctu zatopenej dedinke Slanica a jej obyvateľom. Zhotovila som nielen drevené domčeky ale aj jeden polystyrénový domček. Týmto som chcela poukázať nielen na rozličný materiál dnes a kedysi ale aj na dedinku ktorá bola zničená priehradou, a na jej brehu vyrastali nové a moderné domy. Akoby sa dedinka stále potápala tou dnešnou architektúrou, ktorá vznikla na brehu priehrady.
Dedinka Slanica zanikla po takmer 400-ročnej histórii pod hladinou Oravskej priehrady, ale ani po vyše polstoročí, vody priehrady nepochovali spomienky a túžby jej obyvateľov a ich potomkov. Slanica má svojich obdivovateľov v rôznych kútoch Slovenska aj ďaleko vo svete.
Pred zatopením žilo v Slanici 850 obyvateľov, ktorý boli nútení vysťahovať sa. Jediné čo z dedinky ostalo je kostol ktorý bol postavený na vrchu, takže zostal aj po vybudovaní a naplnení Oravskej priehrady nad vodnou hladinou a dnes tvorí Slanický ostrov, nazývaný tiež Ostrov umenia. V súčasnosti sa v interiéri kostola nachádza galéria ľudového umenia.


Konzultant: Mgr. art. Andrej PoliakKomentáre

Žiadne komentáre

Pridať komentár