6000

Dielo 6000 je venované Waris Dirieovej špeciálnej veľvyslankyni OSN.
Štartérom, pre ktorý som sa začala venovať tejto téme, bol film z roku 2010 od režiséra Sherryho Hormana. Mám 24. rokov dovtedy som nevedela, že sa niečo také deje vo svete. Vedela som, že existuje mužská obriezka, u Židov a Arabov t.j. odstránenie predkožky, je to súčasťou ich náboženstva. Obriezka nemá vplyv na potenciu, neznižuje schopnosť erekcie ani sexuálnu dráždivosť. Dalo by sa povedať, že ide o kozmetický zákrok. Pričom ženskú obriezku alebo vyriezku OSN vyhlasuje za mrzačenie ženských pohlavných orgánov. Mnohí ľudia si myslia, že si to vyžaduje korán, alebo biblia keďže sa obriezka týka všetkých moslimských krajín. Ale šokujúce pre mňa bolo zistenie, že sa vykonáva i v súčasnosti. Zo štatistiky vyplýva, že ženská obriezka sa vyskytuje prevažne v 28 krajinách v Afrike ( Somálsku, Sudáne, Džibutsku, v regiónoch Egyptu, Etiópie, Keni, Mali, Mauretánie, Nigérie a Senegalu) Právo na rozkoš má len muž. ale i Amerike ( napr. v New Yorku Federálne ústredie pre kontrolu a prevenciu chorôb odhaduje že asi 27 000 žien v štáte New York sa podrobí alebo podrobilo tejto procedúre) a Európe, čo bolo pre mňa prekvapujúce, lebo tu žijem v demokratickej Európe, ale s migrujúcimi prisťahovalcami putuje i ich kultúra a zvyky. OSN odhaduje, že obriezka bola vykonaná na 130 000 000 dievčat a žien. 2 000 000 dievčat je ročne ohrozených a to je 6000 za deň, za jeden deň.
Operácie obyčajne vykonáva pôrodná baba v primitívnych podmienkach už 3-ročným dievčatám, kedy sa stávajú ženami, a stúpajú na cene. Procedúra sa líši svojou krutosťou podľa zemepisnej polohy a kultúrneho zvyku. Najmenšie poškodenie je vyrezanie hornej časti klitorisu, najhoršie je infibulácia. S týmto zákrokom je spojené množstvo zdravotných problémov šok infekcia poškodenie močovej rúry alebo konečníka, vytvorenie jazvy tetanus infekcia močového mechúra otrava krvi HIV a hepatidída B, medzi dlhodobejšie problémy patrí chronická močová a panvová infekcia, sterilita , cysty, abscesy v oblasti vulvy, bolestivé neuróny, bolestivá menštruácia , hromadenie menštruačnej krvi frigidita, depresia a smrť.
Takýmto spôsobom sú vytvárané zakonzervované panny, ktoré sú pripravené. Neobrezaná žena je považovaná za príliš chtivú, nečistú nehodnú vydaja teda prostitútku. Takto si muži zabezpečujú vernosť svojich žien, počas svadobnej noci si nožom alebo žiletkou rozrežú manželku, žena nepociťuje sexuálne uspokojenie a je pripravená stať sa dobrou matkou.
Keď som dopozerala film plakala som. Bol to pre mňa šok. Zmocnil sa ma taký pocit bezmocnosti a nespravedlnosti, že som musela niečo urobiť. Mojím cieľom bolo vytvoriť dielo, ktoré by hovorilo o tej šialenosti, o tom šialenom počte, komentovalo tú strašnú skutočnosť.Komentáre

Žiadne komentáre

Pridať komentár